Agregaty uprawowo-siewne

Innowacyjna uprawa gleby w twoim gospodarstwie!

Tygrys 4.0 jest agregatem do uprawy bez-orkowej o szerokości roboczej 4m. Jest to maszyna o wszechstronnych możliwościach takich jak wysiew nasion zarówno w uprawie uproszczonej jak i bezpośredniej w mulcz.

Podstawową zaletą tego agregatu jest jego uniwersalność przy niezwykle prostej konstukcji. Można nim siać zboża, rzepak, groch, kukurydzę, buraki i wiele innych roślin oszczędzając przy tym paliwo, czas oraz zawartą w glebie wodę.

Masa agregatu oraz ułożenie poszczególnych elementów roboczych pozwala na uprawę gleby w najcieższych warunkach.

Uniwersalny agregat do siewu zbóż, rzepaku, kukurydzy.

Mocna konstrukcja umożliwiająca pracę w najcięższych warunkach

Koncepcja

Agregat uprawowo-siewny do siewu bezorkowego złożony jest z grubera w którego zęby wprowadzany jest nawóz, części uprawowej (talerzówka), wału dogniatającego podglebie Campbell, wału oponowego lub zamiennie wału kruszącego Crosskil oraz redlic wysiewajacych. Dwukomorowy zbiornik w części nasiennej pomieści 1200kg pszenicy, natomiast w części nawozowej 1200kg fosforanu amonu.

Opis sekcji uprawowej

Sekcja głębokiej uprawy

Pierwszą sekcją roboczą jest 3-belkowy gruber z zębami w rozstawie co 25 lub 30cm względem siebie. Zęby, które mogą pracować na max. 35cm głębokości, zabezpieczone są przed kamieniami za pomocą siłowników hydraulicznych oraz akumulatora gazowo-olejowego, co pozwala na regulację docisku w zależności od głębokości pracy i zwięzłości gleby lub za pomocą sprężyn.
W łapy grubera może podsiewny być nawóz, co szczególnie polecane jest przy siewie buraka oraz rzepaku. Głębokość podsiewu nawozu można regulować w całym profilu uprawionej gleby.

Sekcja wyrównująca

Sekcja wyrównująca może być wyposażona zamiennie w talerzówkę, kolczatkę lub włókę sprężystą. Pozwala na to 3-punktowy układ zawieszenia, umożliwiający zawieszenie dowolnego narzędzia. Elementy te zawieszone są niezależnie od głębokości pracy grubera. Głębokość pracy talerzówki/kolczatki reguluje sie względem wału campbella.

Talerzówka wyposażona jest w 2 rzędy karbowanych talerzy o rozmiarze 600mm zamocowanych na spiralnych sprężynach.

Sekcja doprawiająca - Campbell

Wał Campbell`a odpowiada za zagęszczenie podglebia. W zależności od gleby istnieje możliwość dobrania kąta stożka wału. Im gleby są cięższe, tym kąt ten powinien być ostrzejszy.
Wał Campbella stanowi również element, względem którego ustawia się głębokość pracy talerzówki. Zawieszony jest on na linkach, dzięki czemu pracuje nie narażając elementów ramy nośnej agregatu na przeciążenia podnosząc tym samym niezawodność maszyny.

Sekcja doprawiająca - wał oponowy przedni

Wał oponowy przedni pełni dwojaką rolę. Przede wszystkim słuzy jako koła jezdne transportowe. Drugą jego rolą jest zagęszczenie płytszych warstw gleby, przygotowując ją do siewu nasion.

Wał Crosskil/oponowy

Ostatnim elementem doprawiającym jest wał crosskil lub zamiennie wał oponow będący w offsecie z przednim wałem oponowym.

Wał kołeczkowy crosskil zagęszcza płytkie warstwy gleby oraz rozkrusza pozostałe po wszcześniejszych sekcjach uprawowych bryły gleby, idealnie przygotowując tym samym podłoże przed wysiewem nasion.

Zamiennie zamiast wału kołeczkowego, może być zastosowany tylny wał oponowy służący do powierzchniowego zagęszczenia gleby. Wał tej jest ułożony w tzw. off-setcie względem przedniego wału oponowego.

Opis sekcji wysiewającej

Ostatnim elementem roboczym agregatu Tygrys jest sekcja wysiewająca. Ze względu na znormalizowany trójpunktowy układ zawieszenia (TUZ), istnieje możliwośc zawieszenia dowolnej przystawki siewnej dowolnego producenta. Może to być zarówno siewnik mechaniczny, siewnik pneumatyczy wykorzystujący nabudowany zbiornik, siewnik punktowy oraz sadzarka.

Siewnik rzędowy

Siewnik rzędowy pneumatyczny do wysiewu zbóż, rzepaku i roślin strączkowych produkcji "SMELA" Maszyny rolnicze wyposażony jest w innowacyjne redlice siewne, idalnie spisujace się na glebach mozajkowatych. Rozstaw redlic dostosowany jest do rozstawu zębów w gruberze i może wynosić w przypadku zbóż 12,5cm lub 15 cm, natomiast w przypadku wysiewy rzepaku 25cm lub 30cm.

Siewnik punktowy

Siewnik punktowy zawieszony na agregacie umożliwia wysiew roślin, które wymagają bardzo precyzyjnego umieszczenia nasionka w glebie. Dzięki temu, agregat uprawowo-siewny Tygrys pozwala na wysiew buraków, kukurydzy oraz rzepaku w technologii jednego przejazdu oszczędzając przy tym tak cenną w dzisiejszych czasach wodę.
W przypadku wysiewu kukurydzy co 75cm zalecamy, aby rozstaw zębów w gruberze również był o takiej wartości. Dzięki temu zęby na tylnej belce grubera uprawiają pas gleby pokrywający się z sekcjami wysiewającymi w siewniku punktowym. Podsiewając w te pasy nawóz, uzyskujemy efekt podobny do Strip-tilla.

Koncepcja redlicy siewnej

Nasza innowacyjna redlica wysiewająca jest idealnym rozwiązaniem na gleby mozajkowate. Złożona jest z jednego centralnie zamocowanego talerza, którego zadaniem jest rozciecie resztek pożniwnych, stopkowej redliczki wysiewającej, która umieszcza ziarno w bruździe oraz koła dogniatająco-kopiującego.
Redliczka wysiewajaca dociskana jest sprężyną, dzięki czemu możliwe jest umieszczanie ziarna na róznej głębokości w zależności od rodzaju gleby tak, aby w piasku ziarno poszło głębiej, a w glinę płycej, co zapewnia równomierne wschody.

Zalety redlicy siewnej

  1. Jeden duży centralnie umieszczony talerz rozcina pozostałe resztki pożniwne
  2. Redliczka stopkowa formuje bruzdę i ugniata jej dno, dzięki czemu ziarno spada na idealnie przygotowaną wilgotną glebę.
  3. Koło kopiująco-dogniatające zasypuje ziarno i przyciska je do ziemi wzmagając podsiakanie wody.

Gleby mozajkowate od zawsze stanowiły problem podczas siewu. Zdaża się, że na jednym fragmencie pola występują piaski, a na drugim gliny. Przy siewie na stałej głębokości na całym mozajkowatym polu, często wschody są bardzo nierównomierne.
Nasza innowacyjna redlica siewna dzięki swojej unikatowej konstrukcji samoistnie dostosowuje głębokość siewu do rodzaju gleby, w jakiej sieje. Dzięki temu w glinach ziarno wysiewane jest płycej, a w piaskach głębiej. Zapewnia to równomierne wschody, co podnosi rentowność plantacji.

Innowacyjny sposób uprawy gleby

Dane techniczne

Tygrys 3.0 GTWS
Długość 9m
Szerokość robocza 3m
Szerokość transportowa 3m
Wysokość 3.15m (bez znaczników )
Masa 8800kg
Zapotrzebowanie na moc 220KM
Prędkość robocza 10km/h
Pojemność zbiornika* 1200kg/ 1200kg
Liczba par złączy hydraulicznych 3
Zaczep Zaczep kulowy K80/ TUZ kat. 3
Liczba zębów** 10/12
Odstęp między zębami 75cm/ 90cm
Prześwit ramy 80cm
Liczba redlic 20/24
Odstęp między redlicami 12,5cm/ 15cm

Układ kontroli pracy

Wszystkie parametry pracy agregatu uprawowo-siewnego mogą być kontrolowane w niezwykle prosty sposób poprzez aplikację zainstalowaną na tablecie, który łączy się bezprzewodowo z agregatem.

Uchwyt na tablet

7 lub 10 calowy tablet z aplikacją wyświetlajacą wszystkie parametry pracy.

Na tablecie, który łączy się bezprzewodowo z maszyną mogą być wyświetlane takie dane jak:
-obroty wentylatorów
-obroty aparatów wysiewających
-prędkość pracy
-napełnienie komór zbiornika nasion i nawozu
-automatyczne zakładanie ścieżek technologicznych
-zapalanie lamp roboczych
-zliczanie obsianego areału.
I wiele innych

Ponadto dzięki połączeniu przez Wi-Fi oraz dzięki asystentowi próby kręconej, regulacja dawki wysiewanych nasion jest prosta i komfortowa.

Kontrola wysiewy RMS

Sterownik do kontroli wysiewu nasion, z czujnikami przepływu nasion na każdej rurce redlicy pozwala na pełną kontrolę wysiewu nasion.Czujniki takie mogą byc zamontowane zarówno na rurkach do wysiewu nasion w redlice jak i na rurkach do wysiewu nawozu w łapy.

7 lub 10 calowy tablet z aplikacją do kontroli przepływu nasion w rurkach

Czujnik przepływu nasion montowany na rurkach.

Zdjęcia

PRODUKTY

AKTUALNOŚCI

KATALOGI I PROSPEKTY

O NAS

"SMELA" Maszyny rolnicze

Tucze 10
72-210 Dobra Nowogardzka
Polska

Tel. Krzysztof Smela: +48 605 470 310
Tel. Adrian Smela: +48 508 182 813
E-mail: biuro@smela-maszynyrolnicze.pl© SMELA Maszyny rolnicze 2018